Porodnické oddělení a porodní sál

Vedoucí lékař PO a PS
MUDr. Petr Wiecek
E-mail: petr.wiecek@nsphav.cz
Telefon: 596 491 403
                     Staniční sestra porodního sálu a porodního oddělení

E-mail:

Telefon - pracovna sester porodního sálu: 596 491 686

Telefon - pracovna sester porodnického oddělení: 596 491 600

Naše oddělení najdete také na FACEBOOKU, kde naleznete aktuální informace, fotografie porodního sálu, porodního oddělení, personálu, můžete zde napsat své zkušenosti, dojmy apod.


   www.facebook.com/porodnicehavirov

  

AKTUALITY:

Na stacionáři pro riziková těhotenství  jsme zřídili "Laktační poradnu". Bude pomáhat maminkám,  které mají po propuštění z porodnice problémy s kojením.

Mohou se přijít poradi každou středu od 10.00 do 13.00 hodin.
Je možná i telefonická domluva na jiný termín - v pracovní dny od 8.00 do 13.00h.

Stacionář pro rizikové gravidity: PO - PÁ 8.00 - 13.00 hod.

tel. 596 491 602

Stacionář najdete  v NsP Havířov ve 2. patře.

Pro akutní problémy s kojením funguje nepřetržitě "Horká linka" 596 491 609

 

PODPORA BONDINGU

Vážené maminky,

dne 14. března 2013 proběhla v naší nemocnici přednáška "Podpora bondingu" - posilování ranné vazby mezi matkou a dítětem, více naleznete zde

Reportáž TV Polar o bondingu v naší porodnici naleznete zde

Informace pro nastávající maminky 

Porodnické oddělení a porodní sál poskytuje péči těhotným ženám, rodičkám a šestinedělkám. Od ledna 2008 je péče rodičkám poskytována na novém porodním sále, jehož součástí je rovněž operační sál k provedení jak plánovaných, tak akutních císařských řezů.

Kromě samostatných 3 porodních boxů se samostatným sociálním zařízením, je součástí porodního sálu vyšetřovna, dvojlůžkový observační pokoj s vlastním sociálním zařízením, nezbytné technické zázemí splňující nejpřísnější hygienické a bezpečnostní předpisy. Samozřejmostí je místnost pro první ošetření novorozence s inkubátorem a vyhřívacím lůžkem. Personální a technické obsazení porodního sálu odpovídá platným normám, samozřejmostí je vybavení porodních boxů medicinálními plyny, kardiotokografy k monitorování stavu plodu za porodu, UZ přístroj. Kvalitní, bezpečný a co nejpříjemnější průběh porodu zajišťujeme využíváním širokého spektra porodnických pomůcek (rehabilitační míče, porodnické stoličky, masážní strojky, hudba, přítmí, porodní vak, žíněnka,…). Velká část rodiček přichází k porodu po absolvování předporodní přípravy, vedené porodními asistentkami a lékaři havířovské nemocnice. Většina rodiček je při porodu doprovázena a podporována partnery nebo rodinnými příslušníky.

Poporodní péče je poskytována na nově zrekonstruovaném 15 lůžkovém oddělení šestinedělí systémem rooming-in (novorozenec je na pokoji s matkou ode dne porodu). Součástí každého pokoje je sociální zařízení, dorozumívací zařízení. Na této jednotce máme jeden nadstandardní pokoj se samostatným sociálním zařízením, kde může být rodička po celou dobu pobytu i s partnerem (také partner poté platí 400,-Kč / noc).
 
Jsme nositelem titulu Baby friendly hospital. Již od počátku 90 let umožňujeme rodičkám na poporodním oddělení návštěvy nejbližších. Při péči o rodičky s probíhajícím nebo hrozícím předčasným porodem s vysokým rizikem brzkého porodu nezralého plodu úzce spolupracujeme s Městskou nemocnicí v Ostravě a Fakultní nemocnicí v Ostravě-Porubě.

Porodní oddělení a porodní sál se nachází ve 2. patře hlavní budovy.

Odběr pupečníkové krve.
 
Naše porodnice má SÚKLem povolen odběr pupečníkové krve.
Společnost Cord Blood Center ( tkáňové zařízení ) nabízí možnost zajištění odběru pupečníkové krve Vašeho dítěte a přípravu vlastního transplantátu.
Pupečníkovou krev odebereme a v tkáňovém zařízení připraví jednotku krvetvorných buněk z pupečníkové krve vhodnou pro transplantační účely.
U zájemců je nutná registrace, kdy společnost Cord Blood Center získá od zájemce potřebné údaje a adresu, kam Vám zašlou veškeré nutné dokumenty, které slouží k zajištění odběru pupečníkové krve Vašeho dítěte. Registrovat se můžete telefonicky na bezplatné infolince 800 900 138.
Odběr pupečníkové krve je možný pouze při porodu, provádíme jak při vaginálním, tak i při porodu císařským řezem.
Odběr provádíme za dodržení všech hygienických požadavků do speciálních odběrových souprav. Provádí jej vyškolený kvalifikovaný odběrový pracovník tzn. lékař a porodní asistentka.
Před porodem matka odevzdá porodní asistentce informovaný souhlas, který získá od tkáňového zařízení Cord Blood Centra, po předchozí registraci a uzavření smlouvy.
Pupečníková krev se odebírá ihned po porodu dítěte a přestřižení pupečníku, ještě před porodem placenty. Po odběru jsou pupečníková krev i vzorek krve matky označeny a skladovány na porodním sále až do předání odpovědnému pracovníkovi tkáňového zařízení, který je zodpovědný za převzetí materiálu a doručení do tkáňového zařízení. V tkáňovém zařízení se provede zpracování, vyšetření a uskladnění pupečníkové krve a na základě výsledků je matka informována, zda je transplantát vhodný k uchování.

Vyhodnocení dotazníků pacientek - 2012