+420 596 491 111

nsphav@nsphav.cz

Oddělení

 
Vedoucí lékař

 
MUDr. Pavol Fecura 


Staniční sestra

Iva Pastrnková
Telefon: 596 491 506
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 
Urologické oddělení disponuje jednou standardní lůžkovou jednotkou s 23 lůžky. Pokoje jsou třílůžkové. Další lůžka jsou pak v rámci mezioborové jednotky intenzivní péče.

Disponujeme jedním nadstandardně vybaveným pokojem s vlastním sociálním zařízením, televizí, ledničkou a telefonem. Nadstandardní pokoj je nutné rezervovat předem (nejlépe ihned při objednání hospitalizace), v den nástupu již může být obsazen.

Lůžkové oddělení se nachází ve 3. patře hlavní budovy.

Operační výkony provádíme na moderně vybavených operačních sálech, přičemž důraz klademe na rozvoj miniivazivních výkonů. Provádíme endoskopické a laparoskopické výkony, zabýváme se také léčbou poruch udržení moče (inkontinence), tj. léčbou stresové inkontinence (tzn. ponámahového úniku moče např. při kýchnutí, smíchu) a nutkavé inkontinence. Mezi standardní operační výkony patří zákroky na ledvinách, močovodech, močovém měchýři, prostatě, zevním genitálu.

Na našem pracovišti rozvíjíme technologicky náročné miniinvazivní výkony, především laparoskopické výkony. Laparoskopická operace ledviny je mnohem šetrnější, doba rekonvalescence se výrazně zkracuje, přičemž výsledky operace jsou srovnatelné s klasickou operační technikou, kde je však nutno provést poměrně rozsáhlý kožní řez. Výhoda laparoskopie nespočívá tedy jen v tom, že pacient má “menší jizvu“, ale především v minimálním poškození břišní stěny, kde pak nehrozí riziko pooperačních kýl, poruchy citlivosti nebo povolení břišní stěny. Tyto handicapy pak nejvíce pociťují aktivně žijící lidé. S miniinvazitovu souvisí také rozvoj endoskopických technik. Jedná se o postupy, které umožňují přes močovou trubici zavádět tenké nebo ohebné přístroje do močového měchýře, do močovodu a v některých případech až do ledviny. Touto technologii jsme schopni ošetřit značnou část močových kamenů, které bylo v minulosti nutno operovat.

Pozitivním trendem ve společnosti je zvyšující se zájem o aktivní život - sport, cestování, kultura... Bohužel, některé ženy v těchto aktivitách může limitovat problém s únikem moči. Moderní léky a operační techniky dokážou většině těchto pacientek pomoci k návratu do aktivního života. Základem řešení tohoto problému je precizně provedená diagnostika a stanovení dalšího léčebného plánu mnohdy zakončeném drobnou operací, po které se pacientka velmi brzy vrací do aktivního života . Je škoda, že mnoho žen se stydí nebo považuje tento problém za přirozený projev stáří a místo návštěvy lékaře specialisty, si raději koupí vložky.  Stud nebo nezájem o své zdraví je však vlastní také mužům. Málokdo si uvědomuje, že nádor prostaty je druhý nejčastější nádor v mužské populaci. Bohužel v době kdy je léčitelný, nemá žádné doprovodné příznaky a odhalit jej může jen urolog pomoci sofistikovaných vyšetření. Včas stanovená diagnóza a včas zahájená léčba může pacientovi zachránit život.

Naše oddělení se zabývá také léčbou nádorových onemocnění v urologii. Provádíme jak radikální operace prostaty tak radikální odstranění močového měchýře s provedením takzvané močové derivace – tedy techniky, kdy náhradím způsobem odvádíme moč z těla. Jsou to náročné operační výkony, pro které byli v minulosti naši pacienti odesílaní do fakultních nemocnic. Nyní jsem schopni jak personálně tak technicky tyto operace zvládnout zde na urologickém oddělení v Havířově.