Hematoonkologické centrum se nachází ve 1. patře hlavní budovy (vchod ze dvora nemocnice.
Pracoviště s rozšířenou hematoonkologickou péčí (hematoonkologické centrum) je součástí Oddělení klinické hematologie NsP Havířov. V současné době toto pracoviště zajišťuje komplexní diagnostickou a léčebnou péči v celém spektru zhoubných onemocnění krvetvorby, a to včetně nejmodernější a často nejúčinnější biologické léčby krevních malignit. Specializovaná péče o nemocné se zhoubnými chorobami hematopoetického (krevního) původu (leukémie, lymfomy, mnohočetný myelom, myeloproliferativní onemocnění) je v ČR centralizována na:
8 center vysoce specializované hematologické péče:
- CIHP – ÚHKT Praha
- VFN Praha, OKH FNKV Praha
- Klinika Hematoonkologie FN Ostrava
- OKH II. Interní kliniky FN Hradec Králové
- Hemato-onkologická klinika FN Olomouc
- Interní hematoonkologická klinika FN Brno
- Hemato-onkologické oddělení FN Plzeň
9 pracovišť s rozšířenou hematoonkologickou péčí:
- CRHP – OKH NsP Havířov
- HTO Slezské nemocnice Opava
- OKH Nemocnice České Budějovice, a.s.
- OKH Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, a.s.
- Hematologické oddělení OC JGM Nový Jičín
- OKH Nemocnice Liberec
- OKH Nemocnice Mladá Boleslav
- HTO Nemocnice Pelhřimov
- OKH FN Motol
- Chemoterapie zahrnuje perorální nebo parenterální (injekční nebo infúzní) podání klasických cytostatik, tj. léků zasahujících do struktury nebo funkce nádorových buněk s cílem jejich zničení a zastavení jejich růstu. Efekt cytostatik není pro nádorové buňky zcela specifický, a proto může mít chemoterapie řadu nežádoucích účinků.
- Imunoterapie zahrnuje parenterální (injekční nebo infúzní) podání léků ovlivňujících činnost imunitního systému s cílem jeho mobilizace v boji s nádorovým procesem. Pod pojem imunoterapie řadíme také aplikaci monoklonálních protilátek, tj. léků cíleně se vážících převážně jen na specifické struktury nádorových buněk (rituximab). Biologická léčba zahrnuje perorální nebo parenterální (injekční nebo infúzní) podání léků s cíleným účinkem přímo na nádorové buňky nebo procesy usnadňující nádorový růst. Na OKH NsP Havířov jsou t.č. dostupné léky rituximab (MabThera) a obinutuzumab (Gazyvaro) pro léčbu CD20 pozitivních lymfoproliferativních nemocí, thalidomid (Myrin), lenalidomid (Revlimid) a bortezomib (Bortega) pro léčbu mnohočetného myelomu, azacytidin (Vidaza) pro léčbu MDS a AML a romiplostin (Nplate) a eltrombopag (Revolade) pro léčbu autoimunitní trombocytopenie. Pro léčbu chronické lymfocytární leukémie a lymfomu z plášťových buněk jsou k dispozici preparáty ibrutinib (Imbruvica) a idelalisib (Zydelig).
- Chelatační léčba se využívá u pacientů vyžadujících pravidelné dlouhodobé podávání transfúzí červených krvinek, které vede k hromadění železa v těle. Lék deferasirox (Exjade) je optimálním prostředkem na redukci přetížení organismu železem.
- Ke stažení (informované souhlasy, prezentace...)
- Publikační aktivita OKH NsP Havířov