+420 596 491 111

nsphav@nsphav.cz

Nemocnice získala v roce 2004 titul "Baby friendly hospital", což v překladu znamená  "nemocnice přátelská k dětem".

Tento titul zavazuje kolektiv neonatologického oddělení, že bude ve své každodenní práci prosazovat, chránit a podporovat kojení, neboť kojení je základním právem novorozence a jeho matky. Toto významné ocenění je udělováno Světovou zdravotnickou organizací a dětským fondem OSN těm pracovištím, která splní náročná kritéria programu na podporu kojení.

Abychom tento prestižní titul získali, absolvovali lékaři i sestry novorozeneckého a porodního oddělení odborná školení, zavedli do praxe "Deset kroků k úspěšnému kojení" a vypracovali strategii přístupu ke kojení, která je praktikována všemi členy zdravotnického týmu. Během zavádění programu do praxe prošli teoretickými prověrkami i praktickými zkouškami za přítomnosti zástupkyň UNICEFu, lékařek MUDr. Anny Mydlilové z Fakultní Thomayerovy nemocnice Praha a MUDr. Zdeňky Liškové z Městské nemocnice Ostrava.

Motivujeme rodičky, měníme jejich myšlení a zároveň také dodržujeme předepsané postupy. Mezi ně patří mimo jiné, že dítě musí být přikládáno k mamince již na porodním sále, že dítě je s maminkou na pokoji (rooming-in), maminka je seznámena s technikou a významem kojení.

Vybízíme maminky, aby kojily své děti co nejdéle (pokud je to možné). Kojení je nejlepší prevencí řady nemocí v dětském věku, přináší řadu nenahraditelných výhod dítěti, matce i celé rodině. Jedná se o výhody zdravotní, výživové, imunologické, vývojové, psychologické, sociální i ekonomické.

HORKÁ LINKA 596 491 609 - poradna na ochranu a podporu kojení
07:00 - 15:00 hod. odpovídá dětský lékař novorozeneckého oddělení
15:00 - 07:00 hod. na Vaše dotazy odpoví novorozenecká sestra